Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti, Konya ilinin 34 kilometre güneybatısında, Hatunsaray Bucağının 16 kilometre kuzeybatısındaki Gökyurt Köyü’nün sınırları içinde bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde Kilistra Antik Kentinde M.Ö. 3. yüzyıla dek yerleşim olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kilistra Antik Kenti, Listranın üzerinde yer almaktadır.

Listra, Hatunsaray, Mistiya, Beyşehir güzergâhını takip eden tarihi kral yolunun adıdır. Kilistra Antik Kenti’nin meydana gelme şekli de tıpkı Kapadokya’nın oluşum şekli gibidir. Kilistra Antik Kenti, MS 7. Yüzyılda yumuşak yapılı kayaların rüzgâr, yağmur gibi etkenler ile aşınması ve sert yapılı kayaların da ortada kalması sonucu meydana gelmiştir. 1998 senesinde masrafları İl Özel İdare Müdürlüğü’nce karşılanmak şartı ile Konya Müze Müdürlüğü ismine yapılan kurtarma kazısı çalışmaları sırasında, Sümbül Kilise, Büyük Su Sarnıcı, Haç Planlı Şapel ve Şırahanelerde temizlik, yenileme, bakım, onarım, çevre düzenlemesi çalışmaları yapılmıştır.

Haç planlı Şapel, MS 8. yüzyıl içerisinde yapılmıştır ve içi, dışı tek parça kaya oyuğu oldu için de benzerine çok az rastlanan tarihi eserlerdendir. Sümbül Kilise de yine aynı şekilde MS 8. yüzyıl içerisinde yapılmış bir tarihi eserdir. Üzerinde yer alan süslemeler ise Bizans İmparatorluğu döneminin sanat anlayışını yansıtmaktadır. Büyük Su Sarnıcı ise karşılıklı tek parça kayalara oyulmuş, 4’er payeye oturan 3 nefli planı gösterir. Çiftli Şırahane ise karşılıklı tek parça iki kaya içine oyulmuş, etrafı ise kompleks bir haldedir. Doğu Şırahane’nin giriş kapısının eşiğinde M.Ö. 1. yüzyıla ait, kentin adını aldığı bir adet yazıt bulunmuştur. Ayrıca Bizans İmparatorluğu dönemine ait olduğu anlaşılan kaya oyuğu iki adet ev de ortaya çıkartılmıştır. Kilistra Antik Kenti, oldukça geniş bir alana yayılma imkânı bulmuş, kaya oyuğu yerleşmelerden meydana gelen yerleşim alanıdır. Gelecek seneler içerisinde burada gerçekleştirilecek planlı, programlı bir arkeolojik kazı çalışmaları ve temizlik çalışmaları sayesinde Kilistra Antik Kenti de tıpkı Ürgüp ve Göreme gibi turistik açıdan daha popüler bir yer haline gelecek ve turist akınına uğrayacaktır.