Konya Akyokuş

Konya Akyokuş Tepesi

Konya’nın Meram ilçesinde yer alan Akyokuş tepesi tüm şehre hâkim bir noktada bulunan harika manzaraları ile ünlü bir tepedir.

Akyokuş tepesinin içerisinde işletme hakkı belediyenin olduğu Kafem isimli bir de kafe yer almaktadır. Kafe ile birlikte insanların yararlanması için her şey en ince ayrıntısına dek düşünülmüş. Akyokuş tepesinde kafe dışında aynı anda yüzlerce aracın sığabileceği büyük bir otopark ve tepeye gelen misafirlerin istifade edebilmesi için de kamelya ve masalar, yürüme yolları da yapılmıştır. Bu sayede insanlar gelip burada piknik yapabilirler. Bu sayede yapılan her hizmet, Konya halkının ve gelen turistlerin memnuniyetini artırmaktadır.

 

Şayet biraz şanslı değilseniz kafeye ve tepeye ulaşım açısında biraz güçlük çekebilirsiniz. Çünkü kafe ulaşım bakımından biraz sıkıntılı bir lokasyonda yer almakta. Ancak bir güzel haber daha verelim belediyenin bu konu hakkında yaptığı bir takım çalışmalar olduğu duyumunu aldık. Konu ile ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akyokuş tepesine gezinti alanları, yürüyüş yolları, yaya köprüsü ve seyir terasları ile ilgili özel bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Çalışmanın ilk etabının maliyeti 7 milyon Türk lirası tutarken tamamı için harcanacak olan para ise 30 milyon Türk lirası. Meram Tıp Fakültesinin ve fakültenin bulunduğu hastanenin hemen üzerinde yer almasına rağmen parkın yayalar için yapılmış herhangi bir yolu yok. Dileriz en kısa zamanda bu problem çözülür ve tepeye gelen misafirler rahat bir nefes alır. Akyokuş tepesine zaman geçirmek amacı ile gelen misafirler kendi şahsi arabaları ile şehrin merkez tarafından geldikleri zaman hastane istikametinden sonra önlerine çıkan kavşaktan sağ tarafa doğru dönerek kafe yoluna girmiş olurlar. Son yokuşu da çıktıktan sonra manzarası ile ünlü Akyouş tepesinin tadını çıkarabilirler artık. Mevlana şehri Konya’nın üzerine karanlık çökerken olunması gereken yer tam da Akyokuş tepesi. Akyokuş tepesinde bir yandan akşam yemeğinizi yerken yavaş yavaş bir yandan da şehri kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz. Eğer Konya’da yaşıyorsanız ve Akyokuş tepesinden akşam güneşinin batışını seyrediyorsanız hayat gerçekten güzel.