Konya Etnografya Müzesi

Konya Etnografya Müzesi

Konya Etnografya Müzesi önceleri eğitim amaçlı olarak inşa edilmiş bir binadan ibaret iken 1975 senesinde Etnografya Müzesi olarak hizmet etmeye başlamıştır.

Konya Etnografya Müzesi, 3 katlı binadan oluşmaktadır. Binanın bodrum katında arşiv, fotoğrafhane, ayniyat ve etütlük eser depoları, kalorifer dairesi vardır. Ayrıca yürütülen çalışmalar ile 1998 senesi içerisinde halı ve kilim seksiyonu da bodrum katında sergilenmeye başlamıştır.

Konya Etnografya Müzesinin, zemin katında teşhir salonu yer alır ve Dr. Mehmet Önder Konferans Salonu bulunur. Konya Etnografya Müzesinin birinci katında bürolar, odalar, idari hizmet servisleri, kütüphane ve eserlerin yer aldığı depolar bulunmaktadır. Konya Etnografya Müzesinin teşhir salonunda ise satın alma, hediye etme ve başka müzelerden devir yolu yöntemi ile müzeye kazandırılan daha birçok Konya ve çevresine ait etnografik eserler de burada sergilenmektedir.

Konya Etnografya Müzesinde birçok eser sergilenmektedir. Sergilenen tarihi, kıymetli eserler arasında; oya işlemeleri, çeşitli tür ve büyüklükte keseler, değişik malzemeler kullanılarak ve tekniklerden faydalanılarak yapılmış işlemeli bohça, peşkirler gibi kadın işi malzemeler yer almaktadır. Uçkur ve yemeni örnekleri, son devir Türk kumaşları örnekleri, bindallı, gelinlik çeşitleri, cepken ve kaftan ile içlik ve şalvar örnekleri de yine Etnografya Müzesinde sergilenmektedir. Müzede kadın süs eşyalarından kemer tokaları, tepelik örnekleri, bilezik, fes askıları, kahve fincanı ve zarf çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun yanında kahve tavası, kahve değirmeni, kahve kutusu, kahve takımı örnekleri de bulunmaktadır. Konya Etnografya Müzesi’nde maden türleri, cam ve porselen mutfak eşyaları, şamdan buhurdan, gülabdan örnekleri, şifa ve hamam tasları da yer almaktadır. Değişik malzemelerden yapılan tespih örnekleri, hat sanatında kullanılan kaliteli malzemeler ve hast sanatı yazı takımı da yine Etnografya Müzesinde meraklısını beklemektedir. Çekmece, ahşap sedef kakma salon takımı ve çekmece örnekleri, rahle, el yazması, yazı levhası örnekleri de yine müzede sergilenmektedir. Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Dönemine ait halı ve kilimler, cicim örnekleri yine müzede yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet dönemlerine ait ateşsiz yay, sadak, hançer, ok, kılıç örnekleri ile ateşli silahlardan çakmaklı, kapsüllü tabanca ve tüfekler de bulunmaktadır.